Alex Oksanen on Vasemmistonuorten 2. varapuheenjohtaja sekä sosiologian maisteri. Tällä hetkellä hän opiskelee Helsingin yliopistossa sukupuolentutkimuksen maisteriksi. Oksanen on Helsingin Vasemmistonuorten Palestiina -ryhmän toinen perustajajäsen.
Myytti 1: “Juutalaiset, jotka muuttivat Palestiinaan, olivat ainoastaan pakolaisia, eivätkä mitään asuttajakolonialisteja!”
Isaac Deutscher totesi aikoinaan, että sionisteja ei voisi syyttää palestiinalaisten vahingoittamisesta yhtään sen enempää, kuin palavasta talosta hyppäävää miestä voisi syyttää siitä, että hän vahingossa laskeutuu ohikulkijan päälle (Wolfe, 2012:210). Sionistien päämäärä ei tämän väitteen mukaan koskaan ollut viedä palestiinalaisten kotimaata; he vain sattuivat olemaan tiellä. Tämän tyylinen kielenkäyttö antaa ymmärtää, että sionistit olivat vain ja ainoastaan pakolaisia, eivätkä missään nimessä asuttajia. Mutta tämäkin argumentti toimii ainoastaan, jos me ymmärrämme pakolaisen ja asuttajan jotenkin toisensa poissulkevina termeinä.
Veracini osoittaa mielle, kuinka usein siirtolaisen ja asuttajan välinen raja voi olla täysin olematon. Sekä siirtolaiset että uudisasukkaat lähtevät kotimaastaan ja päätyvät usein pysyvästi asumaan uuteen paikkaan. Kuitenkin Mahmood Mamdani oivaltavasti tiivistää, kuinka uudisasukkaat ”syntyvät valloittamisen, eivät pelkästään maahanmuuton kautta”. Uudisasukkaat ovat poliittisten järjestelmien perustajia ja kantavat itsemääräämisoikeuttaan mukanaan. Kuten uusiseelantilainen historioitsija James Belich on todennut: ”Pakolainen liittyy jonkun toisen yhteiskuntaan, kun taas uudisasukas tai siirtolainen luo oman yhteiskuntansa.”
Myytti 2: “Sionismin päämääränä oli ainoastaan luoda uusi koti juutalaisille, ei viedä kenenkään toisen kotia!”
Sionistimiliisit, jotka lopulta yhdistyivät IOF:ksi, karkottivat väkisin tuhansia palestiinalaisia kodeistaan ja estivät taisteluita paenneita palaamasta koteihinsa. Lopulta noin 750 000 palestiinalaista ajettiin maanpakoon, ja juutalaiset maahanmuuttajat joko tuhosivat tai pakkolunastivat heidän kotinsa (:207). Vuoteen 1961 mennessä jopa kolmannes palestiinalaisten kodeista oli israelilaisjuutalaisten asuttamia. On tärkeää muistaa, että 1961 ei ole mitään muinaishistoriaa: siitä on kulunut vain ja ainoastaan 65 vuotta.
Myytti 3: “Sionismin vastustajat ovat ainoastaan salaa antisemiittejä!”
Väärin. Juutalaisuus ei ole yhtä kuin sionismi, eikä sionismi yhtä kuin juutalaisuus. Itse asiassa sionistinen liike oli alkuajoillaan hyvin epäsuosittu juutalaisten uskonjohtajien keskuudessa, sillä juutalaisten omat uskonnolliset tekstit antoivat ymmärtää, että jumala oli määrännyt heidät ikuiseen maanpakoon. Täten ”Israelin valtakunnan” luominen väkipakolla, eikä ”Messiaan tulemisen seurauksena” oli heidän mielestä silkkaa pyhäinhäväistystä.
Sionismin vastustaminen on modernin asuttajakolonialistisen projektin vastustamista. Se on etnosentrismin sekä etnonationalismin vastustamista.
Asuttajakolonialismi: Kolonialismin muoto, jossa alueelle siirtyy tai siirretään muualta uudisasukkaita perustamalla siirtokuntia, minkä tavoitteena on korvata alueen alkuperäisväestö. (Tieteen termipankki, 2025)
Sionismi: Sionistisen liikkeen perusti Theodor Herzl, joka vuonna 1896 esitti sionismin perusperiaatteet kirjassaan ”Juutalaisvaltio” ja järjesti maailman ensimmäinen sionistisen kongressin Sveitsissä vuonna 1897. Juutalaisten kotimaaksi suunniteltiin juutalaisten muinaisen kotimaan Palestiinan ohella myös Argentiinaa ja Ugandaa.
Etnonationalismi: Ajatus siitä, että valtiot pitäisi rajata etnisyyksien mukaan, ja että jokaisella etnisellä ryhmällä pitäisi olla oma valtionsa.
Etnosentrismi: Maailman näkeminen katsojan oman etnisen ryhmän näkökulmasta. Tällöin oma sisäryhmä arvioidaan malliksi, jonka pohjalta arvioidaan kaikkia muita ryhmiä, niiden kulttuuria ja elämäntapoja (Baylor, 2012).
Kuva: ”Palestinians from Tantura are expelled to Jordan, June 1948.”Benno Rothenberg, Meitar Collection, National Library of Israel, The Pritzker Family National Photography Collection.
Lähteet:
Benny Morris, The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited (Cambridge: Cambridge UP, 2004),
Elizabeth Baylor: Ethnocentrism Oxford Bibliographies. 11.1.2012. Oxford University Press. Viitattu 6.2.2021.
Ilan Pappe, Making of the Arab-Israeli Conflict, 89-93.
Tieteen termipankki, Historia:asutuskolonialismi. Viitattu 24.6.2025.
Veracini, Lorenzo. ”Introducing: Settler colonial studies.” Settler colonial studies 1.1 (2011): 1-12.
Walid Khalidi (ed.), From Haven to Conquest: Readings in Zionism and the Palestinian Problem until 1948 (Beirut: Institute for Palestine Studies, 1971), 755-60.
Wolfe, Patrick. ”Purchase by other means: The Palestine Nakba and Zionism’s conquest of economics.” Settler Colonial Studies 2.1 (2012): 133-171.