Vasemmistonuoret ry:n jäsenenä on yhdeksän piirijärjestöä. Piirijärjestöjen toiminta-alueet muodostuvat seuraavasti eduskuntavaalien vaalipiireistä (suluissa yhdistyksen kotipaikka):
 

 

Eduskuntavaaleja varten Suomi on jaettu viiteentoista (15) vaalipiiriin maakuntajaon mukaisesti:

1. Helsingin vaalipiiri, johon kuuluu Helsingin kaupunki

2. Uudenmaan vaalipiiri, johon kuuluvat Askolan, Espoon, Hangon, Hyvinkään, Inkoon, Järvenpään, Karjaan, Karjalohjan, Karkkilan, Kauniaisten, Keravan, Kirkkonummen, Lapinjärven, Liljendalin, Lohjan, Loviisan, Myrskylän, Mäntsälän, Nummi-Pusulan, Nurmijärven, Pernajan, Pohjan, Pornaisten, Porvoon, Pukkilan, Ruotsinpyhtään, Sammatin, Sipoon, Siuntion, Tammisaaren, Tuusulan, Vantaan sekä Vihdin kunnat

3. Varsinais-Suomen vaalipiiri, johon kuuluvat Alastaron, Askaisten, Auran, Dragsfjärdin, Halikon, Houtskarin, Iniön, Kaarinan, Karinaisten, Kemiön, Kiikalan, Kiskon, Korppoon, Koski Tl:n, Kustavin, Kuusjoen, Laitilan, Lemun, Liedon, Loimaan, Loimaan kunnan, Marttilan, Maskun, Mellilän, Merimaskun, Mietoisten, Muurlan, Mynämäen, Naantalin, Nauvon, Nousiaisten, Oripään, Paimion, Paraisten, Perniön, Perttelin, Piikkiön, Pyhärannan, Pöytyän, Raision, Ruskon, Rymättylän, Salon, Sauvon, Someron, Suomusjärven, Särkisalon, Taivassalon, Tarvasjoen, Turun, Uudenkaupungin, Vahdon, Vehmaan, Velkuan, Västanfjärdin sekä Yläneen kunnat

4. Satakunnan vaalipiiri, johon kuuluvat Euran, Eurajoen, Harjavallan, Honkajoen, Huittisten, Jämijärven, Kankaanpään, Karvian, Kiikoisten, Kiukaisten, Kodisjoen, Kokemäen, Kullaan, Köyliön, Lapin, Lavian, Luvian, Merikarvian, Nakkilan, Noormarkun, Pomarkun, Porin, Punkalaitumen, Rauman, Siikaisten, Säkylän, Ulvilan sekä Vampulan kunnat

5. Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri, johon kuuluvat Brändön, Eckerön, Finströmin, Föglön, Getan, Hammarlandin, Jomalan, Kumlingen, Kökarin, Lemlandin, Lumparlandin, Maarianhaminan, Saltvikin, Sottungan, Sundin sekä Vårdön kunnat

6. Hämeen vaalipiiri, johon kuuluvat Artjärven, Asikkalan, Forssan, Hartolan, Hattulan, Hauhon, Hausjärven, Heinolan, Hollolan, Humppilan, Hämeenkosken, Hämeenlinnan, Janakkalan, Jokioisten, Kalvolan, Kärkölän, Lahden, Lammin, Lopen, Nastolan, Orimattilan, Padasjoen, Rengon, Riihimäen, Sysmän, Tammelan, Tuuloksen sekä Ypäjän kunnat

7. Pirkanmaan vaalipiiri, johon kuuluvat Hämeenkyrön, Ikaalisten, Juupajoen, Kangasalan, Kihniön, Kuhmalahden, Kurun, Kylmäkosken, Lempäälän, Luopioisten, Längelmäen, Mouhijärven, Mäntän, Nokian, Oriveden, Parkanon, Pirkkalan, Pälkäneen, Ruoveden, Sahalahden, Suodenniemen, Tampereen, Toijalan, Urjalan, Valkeakosken, Vammalan, Vesilahden, Viialan, Viljakkalan, Vilppulan, Virtain, Ylöjärven sekä Äetsän kunnat

8. Kymen vaalipiiri, johon kuuluvat Anjalankosken, Elimäen, Haminan, Iitin, Imatran, Jaalan, Joutsenon, Kotkan, Kouvolan, Kuusankosken, Lappeenrannan, Lemin, Luumäen, Miehikkälän, Parikkalan, Pyhtään, Rautjärven, Ruokolahden, Saaren, Savitaipaleen, Suomenniemen, Taipalsaaren, Uukuniemen, Valkealan, Vehkalahden, Virolahden sekä Ylämaan kunnat

9. Etelä-Savon vaalipiiri, johon kuuluvat Enonkosken, Haukivuoren, Heinäveden, Hirvensalmen, Joroisten, Juvan, Jäppilän, Kangasniemen, Kerimäen, Mikkelin, Mäntyharjun, Pertunmaan, Pieksämäen, Pieksämäen maalaiskunnan, Punkaharjun, Puumalan, Rantasalmen, Ristiinan, Savonlinnan, Savonrannan, Sulkavan sekä Virtasalmen kunnat

10. Pohjois-Savon vaalipiiri, johon kuuluvat Iisalmen, Juankosken, Kaavin, Kangaslammin, Karttulan, Keiteleen, Kiuruveden, Kuopion, Lapinlahden, Leppävirran, Maaningan, Nilsiän, Pielaveden, Rautalammen, Rautavaaran, Siilinjärven, Sonkajärven, Suonenjoen, Tervon, Tuusniemen, Varkauden, Varpaisjärven, Vehmersalmen, Vesannon sekä Vieremän kunnat

11. Pohjois-Karjalan vaalipiiri, johon kuuluvat Enon, Ilomantsin, Joensuun, Juuan, Kesälahden, Kiihtelysvaaran, Kiteen, Kontiolahden, Lieksan, Liperin, Nurmeksen, Outokummun, Polvijärven, Pyhäselän, Rääkkylän, Tohmajärven, Tuupovaaran, Valtimon sekä Värtsilän kunnat

12. Vaasan vaalipiiri, johon kuuluvat Alahärmän, Alajärven, Alavuden, Evijärven, Halsuan, Himangan, Ilmajoen, Isojoen, Isokyrön, Jalasjärven, Jurvan, Kannuksen, Karijoen, Kaskisten, Kauhajoen, Kauhavan, Kaustisten, Kokkolan, Korsnäsin, Kortesjärven, Kristiinankaupungin, Kruunupyyn, Kuortaneen, Kurikan, Kälviän, Laihian, Lappajärven, Lapuan, Lehtimäen, Lestijärven, Lohtajan, Luodon, Maalahden, Maksamaan, Mustasaaren, Nurmon, Närpiön, Oravaisten, Pedersören kunnan, Perhon, Peräseinäjoen, Pietarsaaren, Seinäjoen, Soinin, Teuvan, Toholammin, Töysän, Ullavan, Uusikaarlepyyn, Vaasan, Vetelin, Vimpelin, Vähäkyrön, Vöyrin, Ylihärmän, Ylistaron sekä Ähtärin kunnat

13. Keski-Suomen vaalipiiri, johon kuuluvat Hankasalmen, Joutsan, Jyväskylän, Jyväskylän maalaiskunnan, Jämsän, Jämsänkosken, Kannonkosken, Karstulan, Keuruun, Kinnulan, Kivijärven, Konneveden, Korpilahden, Kuhmoisten, Kyyjärven, Laukaan, Leivonmäen, Luhangan, Multian, Muuramen, Petäjäveden, Pihtiputaan, Pylkönmäen, Saarijärven, Sumiaisten, Suolahden, Toivakan, Uuraisten, Viitasaaren sekä Äänekosken kunnat

14. Oulun vaalipiiri, johon kuuluvat Alavieskan, Haapajärven, Haapaveden, Hailuodon, Haukiputaan, Hyrynsalmen, Iin, Kajaanin, Kalajoen, Kempeleen, Kestilän, Kiimingin, Kuhmon, Kuivaniemen, Kuusamon, Kärsämäen, Limingan, Lumijoen, Merijärven, Muhoksen, Nivalan, Oulaisten, Oulun, Oulunsalon, Paltamon, Pattijoen, Piippolan, Pudasjärven, Pulkkilan, Puolangan, Pyhäjoen, Pyhäjärven, Pyhännän, Raahen, Rantsilan, Reisjärven, Ristijärven, Ruukin, Sievin, Siikajoen, Sotkamon, Suomussalmen, Taivalkosken, Tyrnävän, Utajärven, Vaalan, Vihannin, Vuolijoen, Yli-Iin, Ylikiimingin sekä Ylivieskan kunnat

15. Lapin vaalipiiri, johon kuuluvat Enontekiön, Inarin, Kemin, Kemijärven, Keminmaan, Kittilän, Kolarin, Muonion, Pelkosenniemen, Pellon, Posion, Ranuan, Rovaniemen, Rovaniemen maalaiskunnan, Sallan, Savukosken, Simon, Sodankylän, Tervolan, Tornion, Utsjoen sekä Ylitornion kunnat.

Vasemmistonuorten osastot

Vasemmistonuoret ry:llä on 40 osastoa, joita kutsutaan myös perusjärjestöjäseniksi. (suluissa yhdistyksen kotipaikka):

1. Espoon Vasemmistonuoret ry (Espoo)
2. Etelä-Karjalan Vasemmistonuoret ry (Lappeenranta)
3. Hämeenlinnan seudun Vasemmistonuoret ry (Hämeenlinna)
4. Joensuun Seudun Vasemmistonuoret ry (Joensuu)
5. Kajaanin Vasemmistonuoret ry (Kajaani)
6. Kankaanpään Sosialistiset Nuoret ry (Kankaanpää)
7. Kemin Kipinä ry (Kemi)
8. Keski-Uudenmaan Vasemmistonuoret ry (Järvenpää)
9. Kuopion Vasemmistonuoret ry (Kuopio)
10. Lempäälän Vasemmistonuoret ry (Lempäälä)
11. Länsi-Uudenmaan Vasemmistonuoret ry (Lohja)
12. Suur-Savon Vasemmistonuoret ry (Mikkeli)
13. Nokian Vasemmistonuoret ry (Nokia)
14. Oulun Vasemmistonuoret ry (Oulu)
15. Outokummun Vasemmistonuoret ry (Outokumpu)
16. Pieksämäen seudun Vasemmistonuoret ry (Pieksämäki)
17. Porin Vasemmistonuoret ry (Pori)
18. Raahen Seutukunnan Vasemmistonuoret ry (Raahe)
19. Raision Demokraattiset Nuoret ry (Raisio)
20. Rauman Vasemmistonuoret ry (Rauma)
21. Suolahden Demokraattiset Nuoret ry (Suolahti)
22. Suomen Demokraattisen Nuorisoliiton Jyväskylän Kaupunkijärjestö ry (Jyväskylä)
23. Tampereen Toveriseura SDWL ry (Tampere)
24. Tampereen Vasemmistonuoret – SDNL ry (Tampere)
25. Tepsan Demokraattiset Nuoret ry (Kittilä)
26. Tornion Demokraattiset Nuoret ry (Tornio)
27. Turun Kiikurit ry (Turku)
28. Turun TE.NU.VA ry (telakan nuoret vasemmistolaiset) (Turku)
29. Turun Vasemmistonuoret ry (Turku)
30. Ung Vänster i Pargas – Paraisten Vasemmistonuoret ry (Pargas)
31. Vantaan Vasemmistonuoret ry (Vantaa)
32. Äänekosken Vasemmistonuoret ry (Äänekoski)
33. Lieksan ja Nurmeksen Vasemmistonuoret ry (Nurmes)
34. Pohjois-Kymen Vasemmistonuoret ry (Kouvola)
35. Riihimäen seudun Vasemmistonuoret ry (Riihimäki)
36. Etelä-Kymen Vasemmistonuoret ry (Kotka)
37. Vaasan seudun Vasemmistonuoret ry (Vaasa)
38. Lahden Vasemmistonuoret ry (Lahti)
39. Forssan Vasemmistonuoret ry (Forssa)
40. Hyvinkään seudun Vasemmistonuoret (Hyvinkää)

Osastojen lista siivottiin perusteellisesti vuonna 2001, kun hallitus päätti erottaa kaikki sellaiset jäsenjärjestöt, jotka eivät vuoden 2000 loppuun mennessä olleet hyväksyneet Vasemmistonuorten mallisääntöjä uusiksi säännöikseen.